Laulud ja legendid

Aastal 2004 asus Väike-Pakrile elama Mati Erki Nyman, kes peale ema surma enam Haapsalus elada ei soovinud ning kolis kogu maise vara ja imetlemisväärt pealehakkamisega Väike-Pakri Väikekülasse, kus enne teda ja peale teda tänaseni (aastal 2022) ei ole püsivalt elanud mitte ühtegi hingelist. Osadele inimestele ei sobi üksindus, sest kohtumine iseendaga ei ole kõikidele meeltmööda, kuid Matile see sobis. Võin kinnitada, et aastatega voolis saareline elu Matit nii sisemiselt kui ka välimuselt aina ilusamaks. Keset lustlikku jaanipäeva aegset koosolemist (rootsipäraselt midsommar) ja tantsu keerutades vajus Mati kokku ning oli ühel hetkel meie jaoks suure vapustusena lahkunud kopsutrombi tõttu teispoolsusesse.

Arabella kaptenile Kaarlile suur tänu selle eest, et Matit viimasele sõidule viies Väike-Pakrilt Kurksesse, sättisid Pakri Robinsoniks kutsutu väärikalt istuma paadis ja pika valge habeme lehvides meretuules tegigi ta oma viimase paadisõidu.

Järgmisel hommikul oodates Matit, kes oli lubanud kaeda Eli-Uuetoa elektrisüsteemi ja veel aimamata, et ta enda lubadust pidada ei saa, hakkas vihm, mis oli ladistanud terve öö ja varahommiku, hõrenema – tundus, et ka elusloodus oli leinanud Matit koos kogukonna liikmetega.

(13.07.2022 J.Stahl)

Pakri rahvamuusikat https://arhiiv.err.ee/vaata/esivanemate-vaimuvara-pohjamaade-rahvamuusikat-pakri-rahvamuusika